Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =

Wystawa w Muzeum Regionalnym w Radomsku

W dniu 31.03.2012r. w Galerii Muzeum odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej „Samotnik z Radomska” – Fotografie Edmunda Osterloffa z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dyrektor Muzeum Krzysztof Zygma przywitał wszystkich zgromadzonych gości. Pan Marcin Kwarta – Prezes Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku opowiedział o autorze wystawy.

Słynny Edmund Osterloff był pionierem polskiej fotografii artystycznej przez kilkanaście lat żył i pracował w Radomsku. Jednak jego życie nie było usłane różami, gdyż musiał się borykać z różnymi problemami m. in. został on na dwa lata pozbawiony wolności i osadzony w X pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Po wypuszczeniu na wolność wydalono Osterloffa do Tyflisu w Gruzji i oddano pod nadzór carskiej policji. Z jego biografii oprócz tych dramatycznych informacji dowiadujemy się również wielu ciekawostek. Ten wybitny artysta pracując jako nauczyciel w Tbilisi rozwijał swoje zainteresowanie fotografią, prenumerował zagraniczną prasę fotograficzną i stopniowo kompletował własną pracownię, aby wkrótce rozpocząć intensywne fotografowanie – i tak zaczęła się jego przygoda z fotografią.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Pan Jacek Kaszyński – Przewodniczący Rady Muzeum, który wspomniał, że prace Edmunda Osterloffa gościły już w Radomsku w 1992r. W Galerii Muzeum Regionalnego znajduje się kilkadziesiąt fotografii. Przedstawiają one pejzaże z zatopioną w nich sylwetką ludzką, sceny rodzajowe i portrety. W tej ostatniej kategorii są to przeważnie zdjęcia jego żony Natalii i córki Zofii, które wykonują codzienne czynności: spacerują, rozmawiają, siedzą zadumane, czytają. Fotografie były wykonane technikami o nazwie bromolej i odbitka srebrowa.

Podczas otwarcia można było wpisać się do pamiątkowej księgi, oraz otrzymać katalog poświęcony Edmundowi Osterloffowi. Autorem katalogu jest Pan Artur Szponder. Inicjatywa powstania tej ekspozycji jest związana z 50 – rocznicą założenia radomszczańskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa.

Wystawa będzie czynna do 6 maja 2012r.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO RADOMSKA!!!
Autor artykułu: Alina Wilkoszewska/AS