Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =

ZŁAKOWSKIE BOŻE CIAŁO 2023

8 czerwca odbędzie się tegoroczna odsłona "Złakowskiego Bożego Ciała". Po barwnej procesji odbędzie się Pograjka i Potańcówka Wiejska, której towarzyszyć będzie Kiermasz Sztuki, Wydawnictw i Muzyki Ludowej, wystawa fotografii Piotra Baczewskiego oraz poczęstunek od Kół Gospodyń Wiejskich.
W ramach wydarzenia zostało zaplanowanych wiele ciekawych propozycji, w tym:
Pograjka i potańcówka Wiejska
Po barwnej procesji odbędzie się podróż do świata muzyki źródłowo wiejskiej, opartej na tradycyjnych stylach i technikach wykonawczych. Muzyka ta nie została zmieniona przez współczesne aranżacje, rekonstruuje oryginalne wykonania pierwotnych, muzycznych form polskiej wsi z rejonów Łowicza, Łęczycy, Rawy Mazowieckiej, Sieradza, Opoczna czy Radomia. Spotkamy się z autentyczną i żywą materią naszej wspólnej muzycznej tradycji.

Do tańca pograją:
Napięcie / Diabubu / Kapela Niwińskich / Kapela Romana Wojciechowskiego / Kapela Jeremiego Kowalskiego / Dobrzeliniacy / Lunaria / MeŁł / Kapela Róży Grabowskiej / Kożuch / Słodkie Fascynacje / Kapela im. Tadeusza Kubiaka / Kapela Jana Szymańskiego / Kapela Metysława"

Kiermasz Sztuki, Wydawnictw i Muzyki Ludowej
Do świata w pełni tradycyjnej sztuki ludowej zabiorą nas twórcy z regionu łódzkiego – to szansa na zapoznanie się z ich twórczością z zakresu rzeźbiarstwa, plastyki papierowej czy haftu a także okazja do obejrzenia propozycji wydawniczych i muzycznych takich jak płyta "Chłopi. Wesele Boryny".

Wystawa fotografii Piotra Baczewskiego pt. "Do rana"
Do rana!
Starszy mieszkaniec podradomskiej wsi z rozrzewnieniem opowiadał mi kiedyś o swojej młodości.
"Dziś już nie ma takich zabaw jak dawniej, proszę Pana! Tańczyło się do białego rana, aż deski huczały! Koszule się z potu wyżymało, proszę Pana! Chłopaków, dziewczyn się naszło, jak pszczół do ula. Aż w uszach huczało! Wracało się do domu z muzyką, która nie chciała z uszu wyjść, proszę Pana! Było, minęło…"
Czy aby na pewno?
Od przeszło półtorej dekady obserwuję rosnące zainteresowanie muzyką, którą żyła niegdyś Polska wieś. Młode pokolenia odkrywają, że działa ona dziś równie skutecznie, jak przed laty, stając się osią międzyludzkiego i międzypokoleniowego spotkania. Znów rozpala serca i zmysły. Znów łączy ludzi, fascynuje i daje wytchnienie od codziennych trosk.
Znów jest nam potrzebna!
Zdjęcia wchodzące w skład wystawy dokumentują mniejsze i większe zabawy taneczne w Warszawie (Ambasada Muzyki Tradycyjnej), Łodzi (potańcówka Po Staremu), Sędku koło Daleszyc (Sędkowka), Czempiszu koło Kalisza (Tabor Kaliski), czy Chłopkowie k. Frampola (festiwal Fanfara) w latach 2019-2023. (
Piotr Baczewski)

stoiska Kół Gospodyń Wiejskich

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Grzegorz Schreiber oraz Starosta Łowicki Pan Marcin Kosiorek.

Organizator: Łódzki Dom Kultury
Współorganizatorzy: Fundacja Toinen Pro Art oraz Biblioteka Publiczna i Dom Kultury Zduny

3. Złakowskie Boże Ciało
8 czerwca 2023 r., od godziny 14:00
Skansen Jarosława Kaby i Fundacji Toinen Pro Art w Złakowie Kościelnym
wstęp wolny