Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
29-10-2020

Etno re:Witalizacje, czyli e-przewodnik po Łasku

Etno re:Witalizacje, czyli e-przewodnik po Łasku! Łaski Dom Kultury został partnerem w projekcie „Etno re:Witalizacje” realizowanym przez Fundację Monumentum Iudaicum Lodzense, finansowanym ze środków Narodowego Centrum Kultury. Efektem współpracy jest aplikacja – przewodnik online po Łasku dostępny w sklepie GOOGLE PLAY.
W ramach projektu do Łaskiego Domu Kultury zaproszono duchownych, archeologów, street-artystów, specjalistów z Muzeum Sztuki, wykładowców z Uniwersytetu Łódzkiego. Udało nam się poznać wielokulturową tożsamość naszego Łasku. Poznaliśmy historię kultury żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej, która od lat była integralną częścią naszej lokalnej społeczności.

Nowoczesna formuła projektu zachęcała do aktywności. Braliśmy udział w wycieczkach, interaktywnych wykładach i warsztatach. Wśród osób prowadzących zajęcia można wymienić Biskupa Diecezji Warszawskiej, proboszcza Parafii Ewangelicko – Augsburskiej Jana Cieślara, który opowiadał o Kościele Ewangelicko – Augsburskim. Sztukę sepulkralną przedstawiła Irmina Gadowska, wykładowca historii sztuki z Uniwersytetu Łódzkiego. Aktywności plastyczne w ramach wycinanki żydowskiej „mizrach” przygotował Michał Arkusiński – street-artysta, rysownik komiksów. Natomiast Maciej Cholewiński przybliżył nam wielokulturową sztukę nowoczesną Województwa Łódzkiego. Nie zabrakło odniesień do pejzaży Karola Hillera i Władysława Strzemińskiego. Vasyl Berkyt – proboszcz Parafii Ofiarowania Pańskiego w Łodzi (Kościół greckokatolicki, bizantyjsko – ukraiński) opowiedział o bogactwie kościoła prawosławnego, o ikonach oraz o charakterystyce architektonicznej prawosławnej Cerkwii. Rabin Symcha Keller – działacz społeczności żydowskiej w Polsce, były przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, opowiedział o kulturze i obyczajach Żydów mieszkających w Łasku.

Gdzie można znaleźć ten przewodnik? Aplikacja dostępna jest w sklepie GOOGLE PLAY na telefony z systemem android. Bezpośredni link do aplikacji: https://bit.ly/2Twhg27

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Narutowicza 11, 98-100 Łask

Kontakt

tel. 43 675 37 13
tel/fax. 43 675 54 84
kontakt@laskidomkultury.com.pl