Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
30-12-2021

Unikatowa kolekcja monet zebranych przez A. Kleina na Bliskim Wschodzie

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi otrzymało dofinansowanie w ramach zadania "Dla polskich muzeów". Unikatowa kolekcja monet zebranych przez A. Kleina na Bliskim Wschodzie w zbiorach MAiE w Łodzi.
Celem zadania jest pierwsza pełna publikacja (600 egzemplarzy), zgodna z najwyższymi standardami, unikatowej kolekcji monet zebranej na Bliskim Wschodzie w czasie II wojny światowej przez Antoniego Kleina.

Antoni Klein przebył niemal cały szlak armii gen. Andersa. Jest to jeden z najlepiej udokumentowanych zbiorów zabytków antycznych (najbogatsza część), średniowiecznych oraz nowożytnych.
Przed wojną A. Klein był społecznym konserwatorem zabytków. Efektem tego jest znakomity opis niemal każdego znaleziska, z podaniem miejsca jego znalezienia. Są to informacje wyjątkowej wagi. Nie ma drugiego tak opisanego zbioru (odnaleziono w archiwach jego spis wykonany ręką A. Kleina).

Działania A. Kleina stanowią znakomity przykład ukształtowanej na przełomie XIX i XX w. patriotycznej powinności zbierania zabytków, które przekazywano do muzeów polskich. Dlatego też w publikacji katalog monet poprzedzony zostanie historią tej powinności – działania żołnierzy II Korpusu.

Wartość dofinansowania: 59 066,00 PLN Całkowita wartość zadania: 98 618,91 PLN

Kategoria

Wiadomości

Adres

pl. Wolności 14, 91-415 Łódź

Kontakt

http://www.maie.lodz.pl/
tel.: 42 632 84 40
email: muzeum@maie.lodz.pl