Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =

Festiwal Muzyki Żeglarskiej i Turystycznej „Rawa gra szanty...i nie tylko”

Fot. archiwum Festiwalu „Rawa gra szanty”

Rawa Gra Szanty to prawdziwa żeglarska impreza nad Zalewem Tatar w Rawie Mazowieckiej. Porywająca muzyka i wpadające w ucho teksty sprawiają, że Festiwal corocznie trwa do późnych godzin nocnych.
Wszystko zaczęło się od... Maratonu Pływackiego im. Pawła Pioruna w Rawie Mazowieckiej organizowanego przez tamtejszy oddział WOPR-u. W 2014 roku jego jubileuszową edycję postanowiono uświetnić koncertem. A jaki gatunek mogły wybrać osoby związane z wodą? Oczywiście piosenkę żeglarską. W organizację maratonu zaangażowali się więc członkowie Stowarzyszenia Topory, dzięki którym na scenie wystąpił Artur „Zibi” Zdanowicz, lider znanej warszawskiej formacji – „Wyciągnięci z Messy”. Koncert został przyjęty z ogromnym entuzjazmem i w kolejnych latach impreza zaczęła się usamodzielniać, co doprowadziło do powstania Festiwalu. Z czasem koncerty wzbogacono także o konkurs piosenki autorskiej „o Złotą Szeklę burmistrza Rawy Mazowieckiej”, pojawiły się również gry terenowe (dzięki którym poznać można było Rawę i okolice) czy jarmark regionalny. Stowarzyszenie Topory do dziś jest głównym organizatorem Festiwalu.

W ostatniej VII edycji, która z powodu pandemii odbyła się online, pojawiła się też dodatkowa atrakcja w formie warsztatów – wokalnych, gry na gitarze, a także tych skierowanych typowo do dzieci: tworzenia stroju dzielnego pirata czy wiązania węzłów.

Na scenie Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Turystycznej „Rawa Gra Szanty... i nie tylko” (tak brzmi pełna nazwa festiwalu) występowały prawdziwe legendy, takie jak: Cztery Refy, Mechanicy Shanty, Czerwony Tulipan czy Lubelska Federacja Bardów.

Zachęcamy do śledzenia stron Festiwalu Facebook: Rawa Gra Szanty i https://rawagraszanty.topory.org/, a w wakacje koniecznie wybierzcie się do Rawy!