Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =

Święto Róży w Kutnie

Fot. Kutnowski Dom Kultury / Adam Pietrusiak

Święto Róży to niepowtarzalny wrześniowy weekend pachnący różami z niezwykle bogatą tradycją. Po raz pierwszy „Kutnowski Jarmark Różany” odbył się w 1975 roku i pod tą nazwą odbywał się aż do 1989 roku. W 1990 roku nazwę zmieniono na Święto Róży i pod tą nazwą funkcjonuje do dziś.
Święto Róży to wystawa róż i aranżacji florystycznych organizowana corocznie przez Kutnowski Dom Kultury w Kutnie. Wystawie towarzyszą Jarmark Różany, na którym można kupić produkty regionalne czy wyroby z róż; koncerty na dwóch scenach, gdzie posłuchać można zarówno występów folkowych, jak i popularnych zespołów rozrywkowych (np. NO TO CO w 1975 r. i Bajm w 2009 r.).
W trakcie Święta Plac Wolności w Kutnie zamienia się w... lunapark! A nad przebiegiem całej imprezy czuwa Królowa Róż, czyli rokrocznie wybierana różana Miss.

Każda odsłona festiwalu ma swój temat i tak np. w 2011 roku był to „Laboratorium florysty”, a cała wystawa poświęcona była Marii Skłodowskiej-Curie. Inne pojawiające się tematy to „Ślub z Różą” czy „Teatr w płatkach róż” (gdzie konkurs polegał na stworzeniu bukietu dla postaci dramatycznej).

Podczas Święta odbywają się także wykłady nt. hodowli krzewów róż, na których możemy dowiedzieć się więcej o tych pięknych kwiatach. I tak na przykład zapach róż jest odwrotnie skorelowany z ich trwałością – im róża bardziej pachnie, tym krócej będziemy cieszyć się nią w wazonie.

Również od niedawna podczas imprezy odbywa się Konferencja Różana, w której udział biorą profesorowie Ochrony Środowiska, architekci zieleni, specjaliści do spraw miejskiej zieleni i oczywiście producenci róż.

Więcej informacji: http://www.swietorozy.pl/
 

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Żółkiewskiego 4, 99-302 Kutno

Kontakt

kdk.net.pl
tel.: 24 254 21 37
email: sekretariat@kdk.net.pl