Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =

Skansen Lokomotyw Karsznice

Fot. Radek Redman Stępień / Urban Explorer Łódź

W Karsznicach, małej miejscowości położonej w powiecie zduńskowolskim, znajdziemy Skansen Lokomotyw, w którym możemy podziwiać zabytki techniki polskiej kolei. Pierwotna pełna nazwa tej placówki to Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych. Jest to jedno z nielicznych takich miejsc w Polsce. Od 2015 roku Skansen stał się Filią Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.
Początki tego miejsca sięgają lat 80, kiedy to byli i obecni pracownicy zakładu zdecydowali się ocalić od zapomnienia i zniszczenia lokomotywy i urządzenia z magistrali węglowej Śląsk-Porty. Wyremontowali więc stary budynek olejarni i urządzili w nim Izbę Historii Kolei. Na zewnątrz natomiast ustawili tory, na których wyeksponowane zostały różne zabytki techniki.

W Skansenie zobaczymy parowozy używane do prowadzenia ciężkich i lekkich pociągów, ale także pociągów towarowych, manewrowych czy ratunkowych. Część z nich budowana była z części niemieckich parowozów wojennych.

Jednym z ciekawszych eksponatów jest kryty wagon towarowy z 1914 roku spotykany w składach pociągów towarowych w okresie II wojny światowej, używany w transportach wojskowych, a także do przewozu więźniów obozów koncentracyjnych.

Najstarszym eksponatem jest wrak „Wirtemberskiego” wagonu osobowego systemu amerykańskiego z 1866 roku.

Niezwykle cennym obiektem jest amerykański parowóz towarowy Ty246-22 wyprodukowany w 1947 roku, zwany potocznie "trumanem" . To jedyny zachowany parowóz z tej serii w Polsce.

Skansen oferuje zwiedzanie z przewodnikiem, z którego warto skorzystać. Do niektórych lokomotyw można także wejść, a tą możliwością na pewno będą zachwycone wszystkie dzieci.

Stoi na stacji lokomotywa, ciężka, ogromna i pot z niej spływa… 😊

Więcej informacji http://muzeumzdunskawola.pl/skansen/
Wirtualne zwiedzanie Skansenu: KLIK

Adres

Kolejowa 6, 98-220 Zduńska Wola

Kontakt

667 041 898
43 823 48 43

http://muzeumzdunskawola.pl/