Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =

Zamek Królewski w Łęczycy

Fot. Katarzyna Cieślak

Zamek królewski w Łęczycy został wzniesiony za panowania Kazimierza Wielkiego i był jednym z ogniw obrony państwa polskiego. Warto zobaczyć miejsce, które w okresie swojej świetności było siedzibą królów, a przy okazji odwiedzić Muzeum i restaurację „Stara prochownia”, które obecnie się w nim mieszczą.
Łęczycki Zamek wzniesiony został najprawdopodobniej w latach 1357-1370 z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Budowla w 1406 roku została zniszczona przez pożar, ale już 3 lata później została odbudowana. Ciekawostką historyczną może być fakt, że po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku na zamku osadzono oczekujących na wykup z niewoli jeńców krzyżackich.

Zamek kompleksowo wyremontowano po II wojnie światowej, a w efekcie tych prac powstało w nim Muzeum Ziemi Łęczyckiej dziś noszące nazwę Muzeum w Łęczycy. Udostępniono wtedy wystawy muzealne, które możemy oglądać do dziś – archeologiczną, historyczną i etnograficzną.

Z zamkiem w Łęczycy wiąże się legenda o najsłynniejszym diable w Polsce – Borucie, który miałby zamieszkiwać podziemia łęczyckiej warowni.  Jedna z legend mówi, że jest to szlachcic, który w nagrodę za pomoc królowi Kazimierzowi Wielkiemu mógł mieszkać na zamku. W wyniku niedotrzymania swoich obietnic został jednak uwięziony w podziemiach warowni.

Legenda o Diable Borucie jest wciąż żywa na ziemi łęczyckiej, o czym świadczyć może stała wystawa muzealna pt. „Diabeł Boruta we współczesnych rzeźbach i legendach” przedstawiająca różne twarze czarta.

Dla zwiedzających udostępniona została także wieża widokowa, z której przez charakterystyczne okrągłe otwory można podziwiać panoramę miasta i okolicy.

Każdego roku w sierpniu na zamku odbywa się Międzynarodowy Turniej Rycerski ściągający z całej Polski i Europy bractwa rycerskie i miłośników militariów średniowiecznych. W trakcie turnieju goście mogą podziwiać pokazy walk rycerskich, konkursy strzeleckie czy pokazy średniowiecznego tańca.

Wydarzeniu towarzyszą warsztaty rzemieślnicze, obozowiska rycerskie i stragany rozmieszczone na podgrodziu,a także wiele innych atrakcji takich jak koncerty i spektakle teatralne.

Strona Muzeum w Łęczycy: https://www.muzeumleczyca.pl/ oraz Facebook: Muzeum w Łęczycy

Adres

Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca

Kontakt

Muzeum w Łęczycy
ul. Zamkowa 1
99-100 Łęczyca
muzeumleczyca.pl

Biuro:
tel.: +48 506 175 934

Obsługa turystyczna:
tel.: +48 509 748 693

e-mail: info@muzeumleczyca.pl