Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =

Festiwal Od kujawiaka do oberka 2024

Wiemy już kto będzie reprezentował województwo łódzkie na 58. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
18 maja w Warckim Centrum Kultury wybrzmiewały pieśni regionalne i ludowe. To wszystko za sprawą Festiwalu „Od kujawiaka do oberka. Autentyzm i Inspiracje” organizowanego przez Łódzki Dom Kultury.

Na scenie zaprezentowało się ponad 40 wykonawców: kapele autentyczne, kapele opracowane, soliści, instrumentaliści, zespoły inspirowane folklorem oraz mistrzowie wraz ze swoimi uczniami.

W konkursie wzięli udział nie tylko twórcy zamieszkujący teren województwa łódzkiego, co jest ważne, a wręcz szeroko pojętej Polski centralnej reprezentujący różne regiony etnograficzne. Formuła konkursowa wyłoniła wykonawców, którzy wezmą udział w 58. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym i będą reprezentowali województwo łódzkie.

W jury festiwalu zasiedli:
– Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba (etnograf, etnomuzykolog),
– Gabriela Gacek (etnomuzykolog),
– Mariusz Pucia (etnomuzykolog).

Jury nominowało do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w roku 2024 następujących uczestników Festiwalu:
– w kategorii kapel: Kapelę Jana Szymańskiego i Kapelę Romana Wojciechowskiego,
– w kategorii solista-instrumentalista: Janusza Urbaniaka,
– w kategorii "mistrz-uczeń": Stanisława Madanowskiego i Magdalenę Myszewską.


Protokół z obrad jury do pobrania poniżej.

Celem festiwalu jest zachowanie od zapomnienia tradycyjnej muzyki i pieśni, a także zainspirowanie młodych wykonawców do korzystania ze źródeł rodzimego folkloru muzycznego.

Wydarzenie jest kontynuacją jednego z najstarszych festiwali muzyki ludowej w województwie łódzkim – Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej "Od kujawiaka do oberka...". Dotychczasowym organizatorem konkursu było Muzeum Okręgowe w Sieradzu. Od dwóch lat realizację wydarzenia przejął Łódzki Dom Kultury, we współpracy z Warckim Centrum Kultury.


Patronat medialny Festiwalu: Pismo Folkowe, KulturaLudowa.pl, muzykatradycyjna.pl.

Do pobrania

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. T. Kościuszki 9/11, 98-290 Warta

Kontakt

tel/fax: 43-8294-743
e-mail: wckwarta@wckwarta.com