Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =

Koncert z cyklu Barokowa Łódź

Koncert z cyklu Barokowa Łódź jest pierwszym koncertem, inaugurującym sieradzki festiwal Muzyka w Dawnym Sieradzu. 25 września na oboju barokowym zagra Alfredo Bernardini.
Alfredo Bernardini urodził się we Włoszech, studiował muzykę dawną w Holandii, którą ukończył w 1987 roku. Od tego czasu występował na całym świecie jako członek takich zespołów, jak Hesperion XX, Le Concert des Nations, La Petite Bande, The Amsterdam Baroque Orchestra , The English Concert, Bach Collegium Japan i inne. Zagrał w ponad 100 nagraniach. Jest członkiem-założycielem zespołu Zefiro, który otrzymał ważne międzynarodowe nagrody. Był gościnnym dyrektorem orkiestr barokowych w całej Europie, w Kanadzie, Australii, Wenezueli, na Kubie, w Izraelu oraz z European Union Baroque Orchestra. Po wykładach w Konserwatorium Amsterdamskim i ESMUC w Barcelonie, obecnie jest profesorem na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu.

Podczas koncertu zabrzmią utwory Georga Friedricha Händela, niemieckiego kompozytora późnego baroku, który dokonał syntezy barokowych osiągnięć muzycznych, zwłaszcza niemieckich, włoskich i angielskich. W 1727 roku stał się poddanym Wielkiej Brytanii. Jest narodowym kompozytorem tego kraju. Komponował liczne gatunki muzyki baroku, między innymi opery i oratoria. Händel zaliczany jest do najwybitniejszych twórców muzyki późnego baroku.

Łódzka Orkiestra Barokowa Altberg Ensemble jest młodym zespołem, powstałym w 2017 roku z inicjatywy wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza,  specjalizującego się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku, wykładowcy Akademii Muzycznej w Łodzi. Debiut zespołu miał miejsce 13 sierpnia 2017 roku w Tumie pod Łęczycą podczas Festiwalu Kolory Polski. W 2017  Altberg Ensemble wraz z zespołem tańca dworskiego Cracovia Danza brał udział w projektach edukacyjnych organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Powstanie nowej orkiestry barokowej zostało docenione przez łódzkie środowisko artystyczne, co zaowocowało przyznaniem zespołowi Armatki Kultury 2017 – nagrody w plebiscycie magazynu kulturalnego Kalejdoskop na „najbardziej wystrzałowe wydarzenie kulturalne w 2017 roku” w kategorii muzyka.

W 2018 roku zespół wystąpił w Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi, w kościele św. Mateusza w Łodzi a także prowadzony przez wybitnego szwajcarskiego klawesynistę, organistę i dyrygenta Jörga-Andreasa Böttichera wziął udział w cyklu 200 Kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował z wieloma śpiewakami, w tym z polskim tenorem Karolem Kozłowskim.

Zespół składa się z profesjonalnych muzyków grających na instrumentach historycznych lub ich wiernych kopiach. Muzycy używają strun jelitowych i smyczków barokowych. Stosują również historyczne praktyki wykonawcze, co wymaga nie tylko wszechstronnego wykształcenia w dziedzinie samej instrumentalistyki, ale również szerokiej wiedzy teoretycznej, a także doświadczenia. Wielu członków zespołu nabywa je współpracując z renomowanymi zespołami muzyki dawnej w kraju i zagranicą. W zależności od potrzeb repertuarowych zespół poszerzany jest o zaproszonych muzyków gościnnych. Repertuar zespołu obejmuje kameralne i orkiestrowe dzieła instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne XVII i XVIII wieku.

Projekt Altberg Ensemble  ma na celu zintegrowanie środowiska wyróżniających się muzyków oraz absolwentów łódzkiej Akademii Muzycznej, a także umożliwienie zapoznania się z ich kunsztem publiczności całego regionu i kraju. Nazwa zespołu inspirowana jest postacią Emmy Altberg (1889-1983), klawesynistki i pianistki, uczennicy Wandy Landowskiej, która po II Wojnie Światowej otworzyła i prowadziła w PWSM w Łodzi pierwszą w Polsce klasę klawesynu.

Koncert z cyklu BAROKOWA ŁÓDŹ w ramach festiwalu Muzyka w Dawnym Sieradzu
Alfredo Bernardini (obój barokowy, prowadzenie)
25 września 2021 r. (sobota), godz. 18.00
miejsce: Klasztor Sióstr Urszulanek SJK, ul. Dominikańska 16, Sieradz
wstęp wolny