Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 - „Smaki dziedzictwa”


Czas po odzyskaniu niepodległości był dla Polaków czasem budowania i wzmacniania wspólnoty narodowej przy jednoczesnym dzieleniu się bogactwem wielu nacji, religii i kultur rozwijających się wcześniej w trzech zaborach. Doskonałym przykładem tego bogactwa kulturowego są tradycje kulinarne, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących ze sobą.

„Smaki Dziedzictwa” zachęcają do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego.

Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych (takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również niematerialnych (staropolskich przepisach, tradycjach).

Zwijamy precle, pleciemy chałki, lepimy pierogi i kulamy gumiklyjzy, bo jak mawia przysłowie przez żołądek do serca, a mamy nadzieje, niemal pewność, że my Polacy kochamy nie tylko jedzenia, ale również kulturę. Posiłek to nie tylko poszczególne produkt, ale także rodzinne spotkania przy wspólnym stole, gdzie słuchamy opowieści, bawimy się i świętujemy. Niech ta edycja przypomni nam o kulturze jedzenia, kuchni tradycyjnej, regionalnej która ukazuje naszą różnorodność, a równocześnie jednoczy.

Niech będą to również opowieść dziadków, pradziadków, legendy domowe – co jadło się w czasie powstań, jak kuchnia poszczególnych zaborów różni się od siebie? Co było kiedyś przysmakiem, czym częstowano żołnierzy? Za jakim rarytasem tęskniono tuż po wojnie? Posłuchajmy co mają do powiedzenia nasi przodkowie!

Poprzez temat kulinarny podchodzimy do dziedzictwa na nowy sposób, mniej oczywisty. Warto popularyzować i upowszechniać wiedzę o tradycjach kulinarnych, które są nierozerwalnym elementem naszej historii i kultury. Warto je odkryć!

Nie zapomnijmy o znanym z okresu dwudziestolecia międzywojennego haśle reklamowym autorstwa Melchiora Wańkowicza CUKIER KRZEPI !, uznawanym za jedną z największych akcji reklamowych w dziejach naszego kraju. A nas niech krzepią „Smaki Dziedzictwa”!


Jak włączyć się w tegoroczne obchody w naszym regionie?


Szczegóły wkrótce.


Jakie są zadania organizatora wydarzenia?

  • organizacja wydarzenia podczas dwóch wrześniowych weekendów;
  • zapewnienie uczestnikom bezpłatnego wstępu na organizowane wydarzenie;
  • przygotowanie programu wydarzeń promującego dziedzictwo kulturowe, skierowanego do różnych grup wiekowych oraz jeśli istnieje taka możliwość zgodnego z tematem przewodnim;
  • stosowanie nowej identyfikacji graficznej (do pobrania poniżej)
  • nieodpłatne przekazanie 1 zdjęcia dotyczącego wydarzenia wraz z informacją o autorze zdjęcia w celach niekomercyjnych związanych z promocją i organizacją EDD;
  • przekazania do koordynatora regionalnego danych statycznych na temat liczby uczestników biorących udział w zorganizowanym wydarzeniu.


Jakie są korzyści z organizacji wydarzenia w ramach EDD?

  • udział w unikatowej inicjatywie promującej regionalne dziedzictwo kulturowe, rozpoznawalnej na mapie wydarzeń w kraju;
  • promocja wydarzenia w mediach regionalnych i ogólnopolskich (radio, telewizja, prasa, Internet, kanały social NID i EDD – FB, YouTube, strona www);
  • bezpłatne materiały promocyjne (plakaty, ulotki, informatory);
  • bezpłatne gadżety (np. torby, długopisy).Do pobrania:


Zachęcamy do skorzystania z Instrukcji Obsługi Dziedzictwa!

To nowy cykl Narodowego Instytutu Dziedzictwa skierowany do organizatorów wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych w tym Europejskich Dni Dziedzictwa.

1) Jak ciekawie mówić o dziedzictwie w mediach społecznościowych?

Media społecznościowe mają coraz większy wpływ na kształtowanie naszych opinii i przepływ informacji, a ich rola w promocji i upowszechnianiu wiedzy jest nie do przecenienia, to wiemy wszyscy. O tym „jak ciekawie mówić o dziedzictwie” by być słyszanym dowiemy się na przykładzie cieszącego się ogromną popularnością profilu facebookowego prowadzonego przez dr hab. Monikę Bogdanowską, Małopolską Wojewódzką Konserwator Zabytków.
2) Jak zachęcić Wolontariuszy do udziału w EDD?

Dr Michał Laszczkowski, Prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego opowie o roli wolontariatu w działaniach na rzecz ochrony zabytków, a przede wszystkim o tym kogo i w jaki sposób możemy oczarować naszą pasją i entuzjazmem,  realizując jednocześnie szczytne cele.
3) Jak zorganizować wydarzenie w zrewitalizowanej przestrzeni?

O tym jak zachęcić do zainteresowania się dziedzictwem kulturowym własnego regionu i ukazać na nowo zrewitalizowane przestrzenie poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń opowiedzą Maria Badeńska-Stapp – Miejski Konserwator Zabytków w Żyrardowie i Jacek Grzonkowski – Dyrektor Wydziału Rewitalizacji i Rozwoju Urzędu Miasta Żyrardowa.Podcasty znajdują się na stronie www.edd.nid.pl oraz na kanale YouTube TV NID.
Zapraszamy do wysłuchania!Koordynacja EDD w województwie łódzkim:
 

Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18; 90-113 Łódź
a.bialkowski@ldk.lodz.pl, tel. 797 326 176
w.cascarino@ldk.lodz.pl, tel. 797 326 179                                                   
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
Pl. Wolności 14; 91-415 Łódź
katarzyna.dudkiewicz@maie.lodz.pl tel. 42/632 84 40, wew. 66
 


Do pobrania