Pracowity 2020 rok w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Miniony rok był dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi szczególny z wielu powodów, nie tylko ze względu na pandemię. W 2020 roku muzeum obchodziło 60-lecie swojej działalności, zwieńczone wystawą jubileuszową. Mimo wielu trudności i ograniczeń, z jakimi borykały się wszystkie instytucje kultury, udało się zrealizować wiele projektów, zarówno artystycznych, jak i inwestycyjnych.
więcej

„(Nie)brzydkie kaczątko” – bezpłatny spektakl dla dzieci online

Wraz z Sieradzkim Centrum Kultury zapraszamy wszystkie dzieci do obejrzenia spektaklu „(Nie)brzydkie kaczątko” w wykonaniu teatru PRYM ART.
więcej

Nowy Rok na starych kartach pocztowych

Zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych na kartach pocztowych pojawił się pod koniec XIX wieku. Na kartkach z okazji świąt reprodukowano dzieła dawnych mistrzów malarstwa, obrazy twórców współczesnych, a także artystów specjalizujących się w grafice i sztuce użytkowej. Zachęcamy do obejrzenia wystawy on-line przygotowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi.
więcej

Dlaczego ten dom tak wygląda? – bezpłatne materiały edukacyjne

Prezentujemy bezpłatne materiały edukacyjne - publikacje oraz filmy - powstałe w ramach projektu Łódzkiego Domu Kultury pn. Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych, dotyczące lokalnej architektury 8 miast województwa łódzkiego: Radomsko, Opoczno, Tomaszów Mazowiecki, Piotrków Trybunalski, Zgierz, Zduńska Wola, Skierniewice, Pabianice.
więcej

Nowe wyposażenie pracowni konserwacji i badań nad zabytkami

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi w ramach zadania pn. Revitalizacja Pracowni Konserwacji - etap I otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na zakup wyposażenia Pracowni Konserwacji i Badań nad Zabytkami.
więcej

ŁÓDZKIE MIKROHISTORIE. LUDZKIE MIKROHISTORIE

Kilkadziesiąt godzin nagranych wywiadów, setki przeczytanych stron wspomnień i pamiętników przekazanych do muzeum oraz tysiące obejrzanych  fotografii, pamiątek rodzinnych oraz dokumentów. To dzięki łodzianom nowa wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” może opowiadać dzieje mieszkańców miasta od końca XIX wieku aż do 1985 roku.
więcej

Drożdżowy Kwiat Gwieździsty

Przedstawiamy wam przepis na pyszne i efektowne świąteczne ciasto – drożdżowy Kwiat Gwieździsty!
więcej

E-przewodniki na finał projektu „4 kultury – odNOWA pamięci”

Jeżeli ktoś nie wziął udziału w projekcie sporo stracił, ale zwiedzając Rawę Mazowiecką i Zduńską Wolę z wirtualnym przewodnikiem może samemu doświadczyć tego, co Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense zrealizowała w przestrzeni tych miast.
więcej

Sieradzki folklor muzyczny - publikacja

Łódzki Dom Kultury wydał publikację pt. „Sieradzki folklor muzyczny” obejmującą transkrypcje pieśni i melodii instrumentalnych z regionu sieradzkiego. Wydanie antologii ma ogromne znaczenie dla utrwalenia dziedzictwa muzycznego regionu, to pierwsze takie wydawnictwo w odniesieniu do Sieradzkiego!
więcej

Nowe eksponaty w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Trzy prace prezentowane na 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny i jedna pokazywana w ramach wystawy „Dialogi – poza granicami” trafiły właśnie do kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Dzieła wzbogacą zbiory współczesnej tkaniny artystycznej.
więcej

ROSśpiewani 2020 - laureaci

II edycja konkursu ROSśpiewani zorganizowana była w formie przesłuchań online. Zgłosiło się bardzo dużo zdolnych młodych artystów! Poznajmy tych najbardziej ROSśpiewanych!
więcej

5 MINUT DLA OBERKA" - finał online

Za nami finał tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Ludowego im. Jacka Lewandowskiego „5 MINUT DLA OBERKA”, który z uwagi na sytuację epidemiczną odbył się w przestrzeni wirtualnej. Uczestnicy zmierzyli się dwóch kategoriach tanecznych: tradycyjnej – dla par autentycznych oraz stylizowanej – dla zespołów tańca ludowego. 
więcej