Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =

„Nie tylko Frasobliwy...” – wystawa sztuki ludowej

Łódzki Dom Kultury i Centrum Idei Ku Demokracji w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają na wystawę „Nie tylko Frasobliwy. Wizerunki Chrystusa we współczesnej sztuce ludowej województwa łódzkiego”.
Składająca się z blisko stu prac ekspozycja przybliża zagadnienie sacrum w polskiej sztuce ludowej. Autorami prac są artyści z terenu województwa łódzkiego, w przeważającej mierze rzeźbiarze i malarze oraz wycinankarka.

Dzieła pokazane na wystawie obrazują, w układzie chronologicznym, najważniejsze zdarzenia z życia Chrystusa, począwszy od Narodzin i Dzieciństwa, poprzez publiczną działalność, Mękę i Zmartwychwstanie, aż po Wniebowstąpienie. Ponadto ekspozycja ukazuje także inne wizerunki Syna Bożego: od jednego z najstarszych w ikonografii chrześcijańskiej – czyli Dobrego Pasterza – do nowszych, takich jak: Serce Jezusa oraz obraz Jezusa Miłosiernego..

W ikonografii poświęconej Jezusowi dominuje, obok tematu Narodzin, temat Męki Pańskiej, zatem na prezentowanej ekspozycji najwięcej prac dotyczy wątku pasyjnego.

Zgromadzone na ekspozycji dzieła: rzeźby, obrazy i wycinanki obejmują okres od lat osiemdziesiątych XX wieku po ostatnie miesiące 2020 roku.

W prezentowanych pracach dostrzec możemy prawdziwe piękno i oryginalność, duży ładunek emocji oraz osobisty stosunek artystów do przedstawianych tematów.

Wernisaż: 17.01.2022 roku, godz. 18:30.
Miejsce: Galeria "U Panien" (wejście od Pl. Kościuszki),
galeria czynna: wtorki, czwartki 16:00-18:00 oraz środy i piątki 11:00-13:00.

Wystawa czynna do 11.02.2022 roku.