Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =

Szlakiem przydrożnych kapliczek

Fot. Krzysztof Wątorowski

Turystyka rowerowa to ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach wraz z Strefą Rowerową Brzeziny proponuje podróż wokół Brzezin szlakiem kapliczek i krzyży przydrożnych w ramach akcji „Poznajemy nasze okolice wspólnie”.
Rozpoczyna się ona od kapliczki w Kędziorkach i wiedzie następnie przez Tworzyjanki, Bronowice, Michałów, Olszę, Mrogę Dolną, Syberię, Tadzin, Grzmiącą, ulicę Strykowską w Brzezinach, kończąc się przy kapliczce na ulicy Polnej. Historia wielu z tych kapliczek jest niezwykle ciekawa.

Badali ją m.in. uczniowie ze szkół powiatu brzezińskiego w ramach projektu Fundacji Edukacyjnej 4H. pod nazwą „Szlakiem kultury i tradycji wsi polskiej”. Efektem tego było kilka wydawnictw z opisem kapliczek. Dla przykładu można się z nich dowiedzieć, że na wstępie opisywanego szlaku w Kędziorkach stoi jedyna w gminie Brzeziny kapliczka brogowa. Figura Maryi z Dzieciątkiem na rękach jest tam umieszczona pod dachem wspartym na 4 drewnianych słupach. Według opowieści kapliczka ta pierwotnie stała w innym miejscu na skrzyżowaniu dróg wiodących do Lisowic i Sadowej, ale podczas wojny, kiedy Niemcy chcieli zniszczyć kapliczkę ukryto osobno tułów i głowę Maryi, która odpadła. Po wojnie ustawiono ją na aktualnym miejscu, bo górka, na której pierwotnie stała powoli się obsuwała.

O kapliczkach, krzyżach i figurach przydrożnych w województwie łódzkim pisali też Piotr Wypych i Andrzej Białkowski w książce pt. „Pejzaż wszystkich świętych – rekonstrukcja krajobrazu kulturowego” wydanej przez Łódzki Dom Kultury. „W tradycyjnym wiejskim krajobrazie ingerencja człowieka w otaczający świat był zgodna z naturą, często harmonizowała z pejzażem i podkreślała jego cechy, między innymi przez układ zabudowy, oddziaływania na najbliższe otoczenie siedlisk ludzkich oraz specyfikę małej architektury. Wszystko to kształtowało krajobraz charakterystyczny dla danego regionu, (…) w którym szczególną rolę odgrywały formy małej architektury sakralnej – kapliczki i krzyże przydrożne”, które „przez wieki stanowiły o niepowtarzalności polskiego krajobrazu” – czytamy we wstępie do tej pozycji.

W gminie Brzeziny i jej okolicach, historia wiejskich kapliczek i krzyży przydrożnych jest jeszcze mało opracowana, a jest ich naprawdę wiele. Może więc, któryś z mieszkańców ziemi brzezińskiej, bądź turysta, który wyruszy prezentowanym szlakiem kapliczek lub może całkiem innym, pozna ich historię i podzieli się informacjami z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzezinach, bądź członkami Strefy Rowerowej Brzeziny. Z chęcią później opublikujemy te informacje na naszych stronach internetowych i profilach na Facebooku. Czekamy ma odzew w tym temacie poprzez messengera biblioteki, e-maila: biblioteka@mbp-brzeziny.eu lub telefonicznie pod nr telefonu: 46-874-21-93.

Akcja „Poznajemy nasze okolice wspólnie” prowadzona jest pod patronatem medialnym Burmistrza Miasta Brzeziny, Strefy Rowerowej Brzeziny, Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi oraz Starostwa Powiatowego w Brzezinach.
Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach już dziś dziękuje wszystkim osobom, które się włączyły do tej akcji. Zapraszamy do jej bieżącego śledzenia na profilu Biblioteki na Facebooku, ponieważ to nie jest jeszcze koniec…

Nie czytaliście Państwo innych postów z naszej akcji Poznajemy nasze okolice wspólnie? Nic straconego, opublikowaliśmy wszystkie, które się do tej pory ukazały na naszej stronie internetowej. Bezpośredni link: POZNAJEMY NASZE OKOLICE

LGD Stowarzyszenie Mroga: Gratulujemy ciekawych przedsięwzięć i inicjatyw. Życzymy dalszych sukcesów, a tymczasem przyznajemy zieloną odznakę za inicjatywy związane z rzeką Mrogą oraz szlakiem kapliczek. Brawo. Promujmy nasz wspólny region wszędzie, gdzie się tylko da!


źródło: informacje prasowe

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Św. Anny 36, 95-060 Brzeziny

Kontakt

http://mbp-brzeziny.eu/
tel.: (46) 874−21−93
email: biblioteka@mbp-brzeziny.eu