Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =

Recepta na bestseller

Dla wszystkich łodzian, którzy są ciekawi tajemnic miasta i chcą poczuć dreszczyk emocji, uwielbiają rozwiązywać zagadki i poznawać ciekawostki, lubią czytać, a może nawet sami marzą o napisaniu powieści,  przygotowaliśmy wyjątkową literacką grę miejską. Zabawa pod hasłem „Recepta na bestseller” potrwa przez cały październik. W dowolnym momencie można się do niej włączyć, aby poczuć się jak lokalny Sherlock Holmes na tropie tajników łódzkiego dziedzictwa literackiego.
Będzie okazja, aby odwiedzić dom wydawcy pierwszej łódzkiej gazety, poznać nastoletniego poetę z Litzmannstadt Ghetto, pojechać tramwajem z Julianem Tuwimem, a nawet skonfrontować się ze Ślepym Maksem.

Aby rozpocząć zabawę, wystarczy odwiedzić jedno z kilkunastu miejsc związanych z literaturą w Łodzi (m.in. biblioteki, muzea i instytucje kultury, czy księgarnię z tradycjami – ich lista poniżej). W każdym z nich na uczestników będą czekały specjalnie zaprojektowane darmowe książeczki do gry, pełne ciekawostek o mieście i rozgrywających się w nim utworach literackich, a także wskazówek, jak przejść z sukcesem cały szlak.

Udział w grze jest bezpłatny, bawić można się zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Dla uczestników przewidziane są nagrody, oczywiście związane z literaturą.

Uzupełnieniem gry są dwa spacery szlakiem literackim po Łodzi, prowadzone przez dr Katarzynę Badowską i dr Karolinę Kołodziej, twórczynie scenariusza gry i autorki „Przewodnika literackiego po Łodzi”. Pierwszy spacer już w niedzielę 29 września. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądało życie literackie na Piotrkowskiej, w których restauracjach bywali pisarze i bohaterowie literaccy, czym mógł raczyć się Reymont podczas pisania Ziemi obiecanej i z którego miejsca Julian Tuwim wodził wzrokiem za dziewczętami. Start w południe sprzed pomnika jednorożca przy Centralu I. Kolejny literacki spacer, szlakiem początków Łodzi i jej trudnej historii, ruszy w południe 13 października ze Starego Rynku.

Miejsca gry: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Biblioteka Miejska w Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Archiwum Państwowe, Muzeum Miasta Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Miasta, Łódzka Informacja Turystyczna, Księgarnia Światowid, Centrum Turysty Księży Młyn.

Organizator: Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO.

Partnerzy: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Biblioteka Miejska w Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Archiwum Państwowe, Muzeum Miasta Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Miasta, Łódzka Informacja Turystyczna, Księgarnia Światowid, Centrum Turysty Księży Młyn.

Projekt "Literacka gra miejska" jest dofinansowany ze środków zadania Miejski Program Mikrograntów 2019 finansowanego ze środków Budżetu Miasta Łodzi oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 realizowanego przez Centrum OPUS.


Dodatkowe informacje:
Maciej Kronenberg (koordynator projektu)
Tel. 693 400 228

Do pobrania

literacka-gra_ulotka-1 (Pobrań: 55)
literacka-gra_ulotka-2 (Pobrań: 58)