Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

Znam swój język ojczysty

źródło: materiały organizatora

28 lutego młodzież ze szkół z Sieradza i powiatu sieradzkiego mogła sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem polskim. Do konkursu "Znam swój język ojczysty", zorganizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Sieradzu oraz sieradzki Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego, przystąpiło 26 osób z czternastu szkół podstawowych i gimnazjów.  Konkursowi towarzyszył spacer miejski połączony z wizytą w muzeum i zwiedzaniem klasztoru ss. urszulanek.

Do konkursu "Znam swój język ojczysty", zorganizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Sieradzu oraz sieradzki Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego, przystąpiło 26 osób z czternastu szkół podstawowych i gimnazjów w Sieradzu, Błaszkach, Brąszewicach, Brzeźniu, Charłupi Wielkiej, Chlewie, Gruszczycach, Jakubicach, Klonowej, Warcie, Unikowie i Żurawiu.

Konkurs polegał na pisemnym wykonaniu trzech ćwiczeń językowych, które przygotowali poloniści - członkowie jury: przewodnicząca p. Ewa Jaśkiewicz, p. Wiesława Kruszek, p. dr Tomasz Oszczęda oraz p. Zofia Anna Olechnowicz.

W trakcie konkursu można było korzystać z przygotowanych przez organizatorów  słowników. Młodzież najlepiej poradziła sobie z wychwytywaniem błędów językowych w podanych zdaniach i z samodzielnym stosowaniem związków frazeologicznych w tekście. Najwięcej trudności sprawiły zapożyczenia.

W czasie, w którym jury analizowało i oceniało prace konkursowe, młodzież pod opieką przewodnika PTTK p. Barbary Werbickiej udała się na krótki spacer po sieradzkim rynku połączony z wizytą w muzeum i zwiedzaniem klasztoru ss. urszulanek. 
 

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie uczestnikom nagród odbyło się w obecności przybyłych z młodzieżą nauczycieli oraz p. Wandy Grzelak - wiceprezes sieradzkiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego i przedstawicieli sieradzkich mediów.


A oto laureaci:
I miejsce - Justyna Olejnik ze Szkoły Podstawowej w Charłupi Wielkiej,
II miejsce - Marianna Grabia z Publicznego Gimnazjum w Błaszkach,
III miejsce - Zuzanna Chojecka z Zespołu Szkół Publicznych w Warcie.


Zwyciężczyni konkursu, Justyna Olejnik, oprócz nagrody książkowej i pucharu "Mistrz języka ojczystego" dla swojej szkoły, otrzymała z rąk fundatora, p. Janusza Fenglera, piękną statuetkę oraz tablet - Nagrodę Specjalną im. Iwony Matejko-Fengler, zmarłej w 2016 roku polonistki.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki ufundowane przez naszą bibliotekę oraz sieradzki Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego. 

Serdeczne podziękowania za współpracę kierujemy do Dyrektorów szkół i Nauczycieli, których podopieczni wzięli udział w konkursie.

Organizator: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu

Kategoria

Literatura