Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
11-01-2020 godz 15:00 - 08-03-2020

Malarstwo Zbigniewa Matyska - wystawa

Muzeum w Łowiczu rozpoczyna Nowy Rok wystawą "Malarstwo Zbigniewa Matyska". Wernisaż odbędzie się już 11 stycznia o godz. 15.00. Prace skierniewickiego artysty będzie można podziwiać do 8 marca br.
Zbigniew Matysek mieszka i tworzy w Skierniewicach. Z wykształcenia ekonomista i matematyk, obecnie emerytowany nauczyciel, zainteresowanie sztuką przejawiał już w dzieciństwie. Przez lata sam uczył się malarstwa i rysunku kopiując dzieła wielkich mistrzów. Następnie doskonalił warsztat malarski na zajęciach prowadzonych przez artystę malarza – Włodzimierza Warulika. Korzystał też z rad i korekt zaprzyjaźnionego artysty rzeźbiarza – Włodzimierza Wasilewskiego. W roku 2015 ukończył studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na wydziale Malarstwa i Grafiki pod kierunkiem profesorów: Tomasza Chojnackiego, Andrzeja Grendy i Witolda Kalińskiego.

Obecna wystawa podsumowuje ostatnie piętnaście lat działalności wystawienniczej Zbigniewa Matyska. Od pierwszej wystawy indywidualnej, która miejsce w 2004 roku w MCK w Skierniewicach, odbyło się już 28 jego wystaw w wielu miastach w Polsce (m.in. w Katowicach, Krakowie, Warszawie, Stalowej Woli) oraz za granicą (w Levicach na Słowacji). W Łowiczu jego malarstwo jest pokazywane po raz trzeci – poprzednie prezentacje miały miejsce w łowickim muzeum w 2005 i 2009 roku. W tym okresie uczestniczył także w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych organizowanych przez różne środowiska artystyczne, m.in. ZPAP w Łodzi, BWA w Skierniewicach, Stowarzyszenie Marynistów Polskich i Grupę Kierunek, której jest członkiem założycielem od 2015 r. Wystawy te miały miejsce w licznych miastach w Polsce, w tym w Łodzi, Krakowie, Warszawie, Ostrowie Wielkopolskim, Helu i za granicą (Koszedary na Litwie). Brał również udział w wystawach pokonkursowych, m.in. w Ogólnopolskim Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej im. Józefa Chełmońskiego, gdzie trzykrotnie został wyróżniony (2004, 2006, 2010), w wystawie „Konfrontacje w Sztuce” oraz w wystawie rysunków satyrycznych „Wrzuć na Luz”.

W swojej twórczości inspiruje się otaczającym światem. Jego prace odznaczają się różnorodnością tematyczną – maluje nastrojowe pejzaże, architekturę, martwą naturę, kwiaty, człowieka w ruchu i portrety. Posługuje się różnymi technikami malarskimi – obok akwarel, prac namalowanych w technice olejnej czy akrylowej, pojawiają się monotypie, collage, a nawet niemal już zapomniana enkaustyka. Jednak zdecydowanie jego ulubioną techniką jest pastel suchy, który pozwala mu uzyskać wyjątkowe efekty światłocieniowe i lekkość obrazu.

Prace Zbigniewa Matyska są w posiadaniu m.in.: Muzeum w Łowiczu, Muzeum Historycznym Skierniewic, mBanku w Gdyni, Olsztynie i w Warszawie oraz w wielu kolekcjach prywatnych nie tylko w Polsce, ale i zagranicą, m.in. w Australii, Austrii, Brazylii, Niemczech, Rosji, Słowacji, USA, Wielkiej Brytanii.