Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =
15-11-2018 godz 08:00 - 10-12-2018 godz 16:00

X Konkurs na Łowicką Szopkę Bożonarodzeniową

Tradycję budowania szopek bożonarodzeniowych zapoczątkował święty Franciszkowi z Asyżu, który jako pierwszy wykonał szopkę w Greccio w 1223 roku. Od tej pory praktycznie w każdym zakątku Europy w okresie Świąt Bożego Narodzenia ludzie budują szopki. Kontynuując tradycję, Burmistrz Łowicza zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w X edycji konkursu na Łowicką Szopkę Bożonarodzeniową. Zgłoszenia do 10 grudnia!
Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt kościelnych w roku, obchodzone na pamiątkę Narodzenia Jezusa. Obok wymowy religijnej, posiada ono ogromny wymiar rodzinny, łagodzi nastroje, raduje serca i przysparza miłości. Niesie nadzieję, jak każde narodziny. Dlatego też Świętom towarzyszyła zawsze bogata obrzędowość sakralna i świecka. Jedną z tradycji Bożego Narodzenia była i jest budowa szopek bożonarodzeniowych ukazujących przyjście na świat Zbawiciela. Tradycję tę zapoczątkował święty Franciszkowi z Asyżu, który jako pierwszy wykonał szopkę w Greccio w 1223 roku. Od tej pory praktycznie w każdym zakątku Europy w okresie Świąt Bożego Narodzenia ludzie budują szopki.

Kontynuując tradycję, budowania szopek w Łowiczu, Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w X edycji konkursu na Łowicką Szopkę Bożonarodzeniową.

Głównym celem konkursu, jest przypomnienie i kontynuacja tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych oraz pobudzenie inwencji twórczej, w zakresie przygotowania szopek, nawiązujących do tradycji regionalnych. Konkurs ma również rozbudzić zainteresowania polskimi tradycjami bożonarodzeniowymi poprzez pokazanie w nich piękna lokalnego krajobrazu oraz zabytków architektury Łowicza i ziemi łowickiej, a także elementów folkloru i historii regionu. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie samemu, wspólnie z rodziną lub z nauczycielem i przyjaciółmi, przestrzennej pracy plastycznej – szopki bożonarodzeniowej statycznej lub ruchomej.

W szopce, koniecznie należy uwzględnić elementy tradycji Bożego Narodzenia, ze szczególnym uwzględnieniem wyraźnych elementów nawiązującej do historii tradycji i kultury Łowicza i Ziemi Łowickiej. Im ciekawsza praca, tym lepiej. Niech będzie to prawdziwa łowicka szopka! Najwyżej oceniana będzie pomysłowość wykonania szopki, a więc nawiązanie do tradycji, architektury i historii Łowicza, figurki – najlepiej własnoręcznie wykonane, kolorystyka, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne. Konkurs ma charakter otwarty i mogą wziąć w nich udział wszyscy chętni mieszkańcy Łowicza i Powiatu Łowickiego.

Szopki należy dostarczyć najpóźniej do poniedziałku, 10 grudnia 2018 r. do Muzeum w Łowiczu.

Otwarcie wystawy, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród, odbędzie się w Muzeum w Łowiczu w piątek, 14 grudnia 2018 r. o godz. 16.30. Szopki prezentowane będą na pokonkursowej wystawie w Muzeum w Łowiczu do 31 stycznia 2019 r. Organizatorami konkursu są: Urząd Miejski w Łowiczu i Muzeum w Łowiczu.

Szczegółowe informacje, związane z konkursem, można uzyskać pod numerem telefonu: Grzegorz Turski tel. (46) 830 91 59 Magdalena Bartosiewicz tel. (46) 837 39 28 wew. 36.

Do pobrania

1. Zarządzenie (Pobrań: 6)
2. Regulamin (Pobrań: 9)
3. Karta zgłoszeniowa (Pobrań: 6)