Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =

A więc strajk! – wykład i debata

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na wykład i debatę pt. „A więc strajk! Od strajku łódzkich włókniarek do współczesnych protestów”.
Szerzej nieznanym, choć jednym z największych strajków w powojennej historii Polski był strajk łódzkich włókniarek i włókniarzy, który wybuchł 10 lutego 1971 roku. Jego bezpośrednią przyczyną była obniżka wynagrodzeń przy jednoczesnej podwyżce cen żywności wprowadzonej przez władze. Bunt łódzkich włókniarek i włókniarzy skłonił władzę do powrotu do niższych cen żywności, strajk zakończył się więc powodzeniem.

Czy we współczesnej Polsce możemy zaobserwować podwyższoną aktywność protestacyjną Polek i Polaków? Świadczą o tym liczne wydarzenia: masowe strajki dotyczące zaostrzenia przepisów prawa aborcyjnego, a także m. in. marsze wspierające społeczność LGBT+, protesty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, strajki różnych grup zawodowych i społecznych (nauczycieli, pracowników ochrony zdrowia, osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów).

Podczas spotkania z cyklu „Łódzkie wątki”, organizowanego w 52. rocznicę strajku łódzkich włókniarek, przypomnimy lutowe wydarzenia 1971 roku, o których opowie prof. Krzysztof Lesiakowski – historyk z Uniwersytetu Łódzkiego. Po krótkiej przerwie, inspirując się wydarzeniami sprzed półwiecza, rozmawiać będziemy o współczesnej aktywności protestacyjnej Polek i Polaków. Spróbujemy zastanowić się nad tym, jaki dziś ma ona charakter i czego ewentualnie moglibyśmy chcieć nauczyć się od łódzkich włókniarek.

W debacie udział wezmą: prof. Beata Kowalska – socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rafał Milach – fotograf i współzałożyciel kolektywu Archiwum Protestów Publicznych oraz Katarzyna Iwaniuk – przedstawicielka stowarzyszenia Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom.
Rozmowę prowadzić będzie Joanna Kocemba-Żebrowska z Działu EDU CMWL

Limit osób: 60

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Kiedy: 12 lutego (niedziela) godzina 14:00
Normalny 8 zł | Ulgowy 6 zł
Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl


Wykład wygłosi: dr hab. Krzysztof Lesiakowski, prof. UŁ – historyk, Kierownik Katedry Historii Polski i Świata po 1945 r. na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego, w swoich badaniach podejmuje zagadnienia m. in. relacji władzy i społeczeństwa w Polsce 1944–1989 ze szczególnym uwzględnieniem strajków robotniczych i studenckich, autor licznych książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych, wśród nich książki: Strajki robotnicze w Łodzi 1945-1976 (Łódź 2008) i artykułu Strajk robotników łódzkich w lutym 1971 roku („Pamięć i sprawiedliwość” 1/1, 2002).

W debacie udział wezmą:
dr hab. Beata Kowalska, prof. UJ – socjolożka, aktywistka, jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół genderowego wymiaru obywatelstwa, aktywizmu i oddolnych mobilizacji społecznych. Badała protesty kobiet zarówno w Polsce (m.in. protesty kobiet w obronie praw reprodukcyjnych), jak za granicą (w trakcie Arabskiej Wiosny). Jest autorką i redaktorką licznych książek i artykułów naukowych na ten temat (m.in. Kobiety, rozwój, obywatelstwo w Haszymidzkim Królestwie Jordanii czy współredaktorką książki: Bunt kobiet. Czarne Protesty i Strajki Kobiet)
Katarzyna Iwaniuk - aktywistka feministyczna oraz LGBT+ od 2006 roku, współzałożycielka i wolontariuszka Stowarzyszenia Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom. Ukończyła psychologię na Edinburgh Napier University, uzyskując stopień naukowy w zakresie uprzedzeń ze względu na płeć w miejscu pracy. Wolontariuszka „The Safe World International” podczas kryzysu uchodźczego w Europie w roku 2015. Zawodowo zajmuje się tematami związanymi z ekologicznymi technologiami oraz energią odnawialną.
Rafał Milach – fotograf, artysta wizualny, aktywista i wykładowca. Podejmuje tematy dotyczące, systemowej opresji oraz napięć polityczno-społecznych w regionie byłego bloku wschodniego. Autor publikacji fotograficznych krytycznie przyglądających się systemom kontroli i strategiom protestu. Profesor Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat konkursu World Press Photo, Le Rencontres Photographiques d’Arles Book Award finalista Deutsche Börse Photography Prize oraz Paszportów Polityki. Współzałożyciel kolektywów:  Archiwum Protestów Publicznych i Sputnik Photos. Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach m. in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, CSW Zamek Ujazdowski, Fundacji Sztuki Polskiej ING. Członek stowarzyszony agencji Magnum Photos.