Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =

Na olimpijskich szczytach. Udział sportowców województwa łódzkiego w igrzyskach olimpijskich

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy „Na olimpijskich szczytach. Udział sportowców województwa łódzkiego w igrzyskach olimpijskich”, które odbędzie się w dniu 7 lutego 2024 r. o godzinie 11.00 w holu głównym Biblioteki.
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków. Mija sto lat odkąd Polacy oficjalnie uczestniczą w igrzyskach olimpijskich. Wcześniej pojawiali się sporadyczne w ekipach państw zaborczych.

27 lipca 1924 r. w Paryżu czwórka kolarzy torowych w składzie Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz wywalczyła dla Polski pierwszy w historii medal olimpijski – medal srebrny. Kilkanaście minut później medal brązowy w jeździeckim konkursie skoków zdobył indywidualnie Adam Królikiewicz na koniu Picador.

Pierwszy złoty medal dla naszego kraju zdobyła w 1928 r. w Amsterdamie pochodząca z Rawy Mazowieckiej dyskobolka Halina Konopacka.

Z okazji Roku Polskich Olimpijczyków Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zorganizowała wystawę stacjonarną „Na olimpijskich szczytach. Udział sportowców województwa łódzkiego w igrzyskach olimpijskich”. Wystawa przedstawia sportowców związanych z naszym regionem, którzy zdobyli medale olimpijskie. Są to osoby, które na ziemi łódzkiej się urodziły, tu mieszkały lub były czasowo związane z miejscowymi klubami. Autorki wystawy mają nadzieję, że barwne losy medalistów olimpijskich zainteresują zwiedzających i zainspirują do głębszego poznawania historii sportu regionu łódzkiego. 

Specjalne miejsce zostało poświęcone Centralnemu Ośrodkowi Sportu w Spale – Ośrodkowi  Przygotowań Olimpijskich, który słynie z profesjonalnej, kompleksowej bazy treningowo-pobytowej służącej polskim i zagranicznym kadrom narodowych kilkudziesięciu dyscyplin sportowych.

Biogramom sportowców towarzyszą książki o tematyce sportowej z bogatych zbiorów Biblioteki.

Wystawę można zwiedzać w holu głównym Biblioteki w dniach 07.02- 22.03.2024 r. w godzinach pracy Biblioteki.
  • 07-02-2024 godz 11:00 - 22-03-2024

Kategoria

Literatura

Adres

ul. Gdańska 100/102, 90-508 Łódź

Kontakt

http://www.wbp.lodz.pl/
tel.: 42 663-03-00
email: kontakt@wbp.lodz.pl