Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =

Wykład i pokaz filmu w reż. Akiry Kurosawy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza na wykład Pana Macieja Krazue  pt. „Kurosawa a Dostojewski, czyli egzystencjalizm w wersji japońskiej”. Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz filmu z polskimi napisami w reż. Akiry Kurosawy.
Spotkanie odbędzie się 1 grudnia 2023 r. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Biblioteki.
Wstęp wolny.


Wydarzenie z udziałem tłumacza Polskiego Języka Migowego oraz dostępem do pętli indukcyjnej.

Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz filmu z polskimi napisami w reż. Akiry Kurosawy.

Film na podstawie powieści Eda McBaina pt. „King's Ransom” opowiadający historię bogatego właściciela fabryki, który chce zainwestować majątek swojego życia. Wkrótce zostaje poinformowany o porwaniu syna, lecz na jaw wychodzi, że nie chodzi o jego dziecko, lecz jego szofera. Przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że jeśli zapłaci okup, to stanie w obliczu całkowitego bankructwa, musi więc zmierzyć się z dylematem moralnym. Tymczasem policja wpada na trop kidnapera. 

Akira Kurosawa był wielkim miłośnikiem europejskiej literatury. Brał na swój filmowy warsztat klasyczne utwory Williama Shakespeare'a, Fiodora Dostojewskiego, a także Maksima Gorkiego. W 1962 roku postanowił zekranizować współczesną powieść nabywając prawa do książki Eda McBaina King’s Ransom z 1959 roku. Wraz z kilkoma stałymi współpracownikami, na jej kanwie napisał nowy skrypt zatytułowany Tengoku to jigoku (High and Low, Niebo i piekło). 

Maciej Krazue  –  magister kulturoznawstwa oraz stosunków międzynarodowych ze specjalnością orientalną. Obecnie doktorant w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Redaktor i współautor monografii zbiorowej z okazji jubileuszu powstania WSMiP UŁ, autor artykułów oraz tekstów popularnonaukowych. Jego zainteresowania skupiają się wokół filmoterapii, psychoanalitycznej teorii kina oraz kina japońskiego.


Wydarzenie w ramach programu rządowego Film - zadanie „Filmowe WBP, czyli Uwaga tu się kręci…”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.