Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =

Zabytki Województwa Łódzkiego Malowane Kawą

Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej

Łódzki Dom Kultury pragnie przybliżyć i przypomnieć mieszkańcom województwa łódzkiego cenne zabytki historyczne i przedstawić je oprawione w artystyczną formę. Miejsca, które warto odwiedzić podczas weekendowej wycieczki popijając przy okazji z przyjaciółmi, czy z rodziną filiżankę kawy. Organizatorzy zapraszają na wystawę „Zabytki Województwa Łódzkiego Malowane Kawą” Mariusza Gosławskiego.
Kawa – to symbol przyjaźni i umacniania więzi międzyludzkich. „Dobra kawa jest jak Boża Łaska”, głosi powiedzenie, a pan Mariusz przygotował dla nas serię prac przedstawiających obiekty głównie sakralne. Są to kościoły, katedry, kolegiaty, cerkwie, opactwa, sanktuaria malowane właśnie kawą. Duchowość, architektura i… smolisty trunek postrzegany jako szatański do momentu, aż w XVI wieku ochrzcił ją papież Klemens VIII, mówiąc: Ten diabelski napój jest pyszny. Powinniśmy okpić czarta i ochrzcić kawę. Od tego momentu niewinna „mała czarna” stała się napojem bogów, a nawet powstała specjalna nazwa dla techniki malowania kawą ARFE (ART + COFFEE), którą w 1996 roku wymyślił Francisco Rivera Rosa - artysta z Puerto Rico malujący kawą w połączeniu z tuszem i akwarelą.

Pierwsza praca Gosławskiego namalowana kawą powstała 17 lat temu i mało brakowało, że byłaby to również praca ostatnia. „Po pierwszym kawowym obrazie, a była to Hala Targowa we Wrocławiu, pomimo że podobał mi się, uznałem, że nie będzie więcej, bo tym nie da się malować”. Jak dobrze, kiedy człowiek nie poddaje się, a w momencie zwątpienia kontynuuje pracę nad tematem aby go doprowadzić do perfekcji, co możemy zobaczyć i docenić oglądając obrazy malarza-rysownika.

Mariusz Gosławski – absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Wystawa to ekspozycja podróżująca po instytucjach kultury województwa łódzkiego.
  • 09-06-2024 godz 13:30 - 28-06-2024

Kategoria

Sztuka

Adres

Cielądz 59A, 96-214 Cielądz

Kontakt

Telefon: 508 364 948