Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =
04-02-2024 godz 15:00 - 12-05-2024 godz 16:00

„Sztuka wojny – tajemnice zaklęte w orężu” ze zbiorów Krzysztofa Ledwonia – wystawa

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wernisaż wystawy „Sztuka wojny – tajemnice zaklęte w orężu” – ze zbiorów Krzysztofa Ledwonia.
Wernisaż: niedziela 4 lutego 2024, godz. 15.00
Wystawa czynna do 12 maja 2024


Krzysztof Ledwoń – właściciel prywatnej kolekcji broni wschodniej z Częstochowy. Od czterdziestu lat rozwija swoja pasję kolekcjonerska, sam były żołnierz 6 Brygady Powietrznodesantowej, działacz harcerski. W 2022 r za swoją pasję kolekcjonerską nagrodzony Pierścieniem Hetmana Kolekcjonerów Polskich J. Dunin-Borkowskiego.

Wernisaż przedstawia sztukę wojenną Rzeczpospolitej, ale i również Imperium Osmańskiego. W Jego kolekcji możemy podziwiać przedmioty od XVI do XIX wieku, pochodzące z Europy, Azji, północnej Afryki czy Imperium Osmańskiego. Najliczniej reprezentowaną grupą broni są szable XVIII i XIX wieczne m.in.: tureckie, perskie, pruskie, polsko-węgierskie, francuskie czy słynne polskie szable husarskie z XVII wieku, uzupełniane przez m.in.: sztylety i miecze indyjskie, jatagany, pale i kilindże tureckie, oraz topory bojowe i ceremonialne. Broń miotającą reprezentują  głównie łuki retrorefleksyjne z XVII i XVIII w., natomiast broń palną pistolety: lontowe, skałkowe i kapiszonowe oraz strzelby. Bogate zdobnictwo np. kolczug, napierśników, pancerzy, zbroi, tarcz, hełmów ryngrafów, prochownic czy ozdobnych klamer,  świadczy o wysokim kunszcie rzemiosła, stąd też wiele eksponatów, jest wręcz bezcennych. Wpływa to również na walory estetyczne prezentowanych zbiorów. K. Ledwoń właściciel prezentowanych przedmiotów  z ogromną pasją oddaje się gromadzeniu tych eksponatów. Aby je pozyskać, przemierzył tysiące kilometrów podróżując głównie  po Europie Zachodniej. Pasje kolekcjonerskie częstochowianina podziela również jego wnuk, który buduje prywatne muzeum.