Pracowity 2020 rok w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Miniony rok był dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi szczególny z wielu powodów, nie tylko ze względu na pandemię. W 2020 roku muzeum obchodziło 60-lecie swojej działalności, zwieńczone wystawą jubileuszową. Mimo wielu trudności i ograniczeń, z jakimi borykały się wszystkie instytucje kultury, udało się zrealizować wiele projektów, zarówno artystycznych, jak i inwestycyjnych.
więcej
20 STYCZNIA 2021

Patrzeć i widzieć – wykład online za 1 zł!

Analizowanie i patrzenie będą hasłami hasłami przewodnimi spotkania. Oglądając wybrane dzieła z muzealnej kolekcji badać bowiem będziemy m.in. zagadnienia kompozycji, perspektywy i kolorystyki zastanawiając się, czy i jak konkretne zabiegi zastosowane przez artystę działają na nas – odbiorców. Porozmawiamy też o tym, w jaki sposób patrzymy na obrazy, na czym skupiamy wzrok i dlaczego.
więcej

„(Nie)brzydkie kaczątko” – bezpłatny spektakl dla dzieci online

Wraz z Sieradzkim Centrum Kultury zapraszamy wszystkie dzieci do obejrzenia spektaklu „(Nie)brzydkie kaczątko” w wykonaniu teatru PRYM ART.
więcej

Nowy Rok na starych kartach pocztowych

Zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych na kartach pocztowych pojawił się pod koniec XIX wieku. Na kartkach z okazji świąt reprodukowano dzieła dawnych mistrzów malarstwa, obrazy twórców współczesnych, a także artystów specjalizujących się w grafice i sztuce użytkowej. Zachęcamy do obejrzenia wystawy on-line przygotowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi.
więcej

Dlaczego ten dom tak wygląda? – bezpłatne materiały edukacyjne

Prezentujemy bezpłatne materiały edukacyjne - publikacje oraz filmy - powstałe w ramach projektu Łódzkiego Domu Kultury pn. Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych, dotyczące lokalnej architektury 8 miast województwa łódzkiego: Radomsko, Opoczno, Tomaszów Mazowiecki, Piotrków Trybunalski, Zgierz, Zduńska Wola, Skierniewice, Pabianice.
więcej

Nowe wyposażenie pracowni konserwacji i badań nad zabytkami

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi w ramach zadania pn. Revitalizacja Pracowni Konserwacji - etap I otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na zakup wyposażenia Pracowni Konserwacji i Badań nad Zabytkami.
więcej
23 GRUDNIA 2020 - 31 STYCZNIA 2021

Koncert Kolęd

Sieradzkie Centrum Kultury zaprasza do obejrzenia wyjątkowego koncertu kolęd, nagranego w grudniu tego roku na deskach sceny SCK. Najpiękniejsze pieśni Bożonarodzeniowe zaśpiewała utalentowana sieradzanka, Magda Wasylik.
więcej

ŁÓDZKIE MIKROHISTORIE. LUDZKIE MIKROHISTORIE

Kilkadziesiąt godzin nagranych wywiadów, setki przeczytanych stron wspomnień i pamiętników przekazanych do muzeum oraz tysiące obejrzanych  fotografii, pamiątek rodzinnych oraz dokumentów. To dzięki łodzianom nowa wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” może opowiadać dzieje mieszkańców miasta od końca XIX wieku aż do 1985 roku.
więcej

Drożdżowy Kwiat Gwieździsty

Przedstawiamy wam przepis na pyszne i efektowne świąteczne ciasto – drożdżowy Kwiat Gwieździsty!
więcej

E-przewodniki na finał projektu „4 kultury – odNOWA pamięci”

Jeżeli ktoś nie wziął udziału w projekcie sporo stracił, ale zwiedzając Rawę Mazowiecką i Zduńską Wolę z wirtualnym przewodnikiem może samemu doświadczyć tego, co Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense zrealizowała w przestrzeni tych miast.
więcej

Sieradzki folklor muzyczny - publikacja

Łódzki Dom Kultury wydał publikację pt. „Sieradzki folklor muzyczny” obejmującą transkrypcje pieśni i melodii instrumentalnych z regionu sieradzkiego. Wydanie antologii ma ogromne znaczenie dla utrwalenia dziedzictwa muzycznego regionu, to pierwsze takie wydawnictwo w odniesieniu do Sieradzkiego!
więcej
14 GRUDNIA 2020 - 31 STYCZNIA 2021

Kultowe filmowe plakaty – grafiki Eweliny Tamkun

Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Tuwima w Brzezinach promuje lokalne talenty! Od dziś do końca stycznia można w niej oglądać wystawę grafik Eweliny Tamkun. 
więcej