Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =

Monachijczycy w Skierniewicach

Biuro Wystaw Artystycznych w Skierniewicach zaprasza na wykład z historii sztuki pt.: "MONACHIJCZYCY", który odbędzie się w środę 12 grudnia o godz. 16.30 w miejscowym Centrum Kultury i Sztuki. O polskich artystach uczących się kunsztu malarskiego w Monachium opowie Małgorzata Marszałł.
MONACHIJCZYCY
Od połowy XIX wieku wielu polskich artystów wyjeżdżało na studia do Monachium, które było wówczas jednym z najważniejszych ośrodków kształcenia artystycznego w Europie. Niektórzy z  nich po skończeniu nauki osiadali tam na stałe, tworząc polską kolonię artystyczną i z czasem zaczęto określać ich mianem monachijczyków.
Od artystów innych nacji Polaków odróżniało częste podejmowanie tematyki narodowej, na przykład nawiązania do polskich wydarzeń historycznych, krajobrazów czy strojów. Chętnie malowali też pejzaże i sceny rodzajowe, często nastrojowe i o stonowanej kolorystyce.
Z Monachium związani byli tacy słynni artyści jak Józef Brandt, Maksymilian i Aleksander Gierymscy, Władysław Czachórski, Józef Chełmoński, Alfred Wierusz-Kowalski, Olga Boznańska i wielu innych. Niektórzy z nich, jak Józef Brand, zakładali w Monachium własne pracownie i stawali się nauczycielami kolejnych pokoleń malarzy. W okresie od roku 1824 do roku 1914 oficjalne studia na kierunku sztuk pięknych podjęło w Monachium łącznie 322 polskich studentów, a licząc wszystkich polskich artystów, których pobyt w Monachium został udokumentowany, to liczba ich sięga około 700. Ze względu na tak dużą ilość Polaków w tym mieście było ono przez nich niekiedy żartobliwie nazywane Mnichowem.

Wykład Małgorzaty MARSZAŁŁ odbędzie się o godz. 16.30.
Miejsce: Skierniewice, ul. Reymonta 33 | sala Strakacza |CKiS| poziom -1

Wykłady są bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.