U Zofii Pacan - z pracowni twórcy ludowego

Jeśli chcecie wiedzieć, dlaczego dzieci powinny połknąć „kotka” z poświęconej w palmie wielkanocnej gałązki wierzbowej, koniecznie zobaczcie nowy film z cyklu „Z pracowni twórcy ludowego” udostępniony przez Łódzki Dom Kultury.
więcej

U Marianny Rzepki - z pracowni twórcy ludowego

W kolejnym filmie z cyklu „Z pracowni twórcy ludowego”, w którym przedstawiani są artyści ludowi z województwa łódzkiego możemy zobaczyć jak pani Marianna Rzepka tworzy batikowe pisanki.
więcej

W pracowni u Teresy Foks

Łódzki Dom Kultury zaprasza w kolejną wirtualną podróż po pracowniach twórców ludowych z województwa łódzkiego! Tym razem przyjrzymy się pracy Teresy Foks  z Łowicza!
więcej

W pracowni u Andrzeja Wojtczaka

Łódzki Dom Kultury zaprasza w kolejną wirtualną podróż po pracowniach twórców ludowych z województwa łódzkiego! Tym razem przyjrzymy się pracy Andrzeja Wojtczaka - jednego ze współtwórców tzw. „kutnowskiego ośrodka rzeźbiarskiego”.
więcej

Z pracowni twórcy ludowego: Ela Świderek

Łódzki Dom Kultury zachęca do wirtualnych podróży po pracowniach twórców ludowych z województwa łódzkiego! Dzięki nowemu cyklowi filmowych spotkań miłośnicy kultury ludowej będą mogli przyjrzeć się artystom w trakcie pracy twórczej.
więcej

Wanda Majtyka – artystka ludowa ziemi wieluńskiej

Od dziecka lubiła śpiewać. Najchętniej na łące, gdy chodziła za krowami i tak, by nikt jej nie słyszał. Było to jednak trudne, gdyż głos jej rozchodził się daleko. Ludzie, którzy ją słyszeli, mówili: „Dzioucha śpiywej, bo ładnie ci to idzie”. Jest też urodzoną aktorką. Na co dzień posługuje się gwarą, strój ludowy do niej pasuje, dba też o zachowanie dawnych zwyczajów.
więcej

Skrzypek ze Szczawna

Jako kilkuletni chłopiec zrobił fujarkę z wierzby, ale dołożył do niej graczkę z gęsiego pióra, co spowodowało, że dźwięk był podobny do klarnetu. Tadeusz Kuźnik mieszka w lasku na końcu Szczawna w powiecie sieradzkim i pochodzi z rodziny muzykantów – ojciec grał na skrzypcach, jeden stryj na klarnecie, drugi na basach. Przed II wojną światową kapela Kuźników znana była w całej okolicy.
więcej

Wycinankarka rawska z Rzeczycy

Swoimi wycinankami Marianna Zaręba rozsławiła Rzeczycę, region rawski i Polskę w USA, Brazylii, Belgii, Francji, na Białorusi i w wielu innych krajach. Jej prace są rozpoznawalne, szczególnie urokliwe miniaturowe rózgi, jednobarwne, w ulubionych mocnych kolorach: czerwonym, bordowym, zielonym i czarnym, starannie przyklejone do białego kartonu.
więcej

Adaś od ptaszków i aniołków

Był naszym Adasiem od aniołów, ptaszków, Matki Boskiej łowickiej, dobrych słów i nieustającego uśmiechu. – Kiedy myślę o przyszłości sztuki ludowej, nie mam tak czarnych przeczuć, jakie podaje radio, telewizja czy znawcy kultury. Przeciwnie, uważam, że to, jak długo przetrwa kultura ludowa, zależy głównie od twórców – mówił Adam Głuszek w 1996 roku.
więcej