"Pomoc domowa radzi" - ostatni odcinek!

Od czwartku 24 czerwca na kanale YouTube Teatru Powszechnego w Łodzi dostępny będzie ostatni odcinek serialu „Pomoc domowa radzi”. To finał drugiego sezonu i podsumowanie ponad 45 odcinków, w których uwielbiana przez widzów kultowa pomoc domowa Nadia przeprowadzała nas przez czas pandemii. Finałowy odcinek to zarówno retrospekcja i wspomnienia, jak i wyznaczenie nowych dróg bohaterom. 
więcej

10 LAT PARKU RZEŹBY W PABIANICACH

W czerwcu tego roku minęło dokładnie 10 lat od odsłonięcia pierwszej rzeźby w Europejskim Parku Rzeźby A&A w Pabianicach. Z tej okazji Dyrektor Europejskiego Parku Rzeźby A&A Pani Dorota Tomaszewska wraca pamięcią do początków powstania parku, podsumowuje dotychczasową działalność oraz sprawdza co działo się przez ostatnie lata u artystów, którzy współtworzyli park. Zachęcamy do przeczytania artykułu.
więcej

Rzeźba Kutnowska uhonorowana nagrodą Ministra Kultury

Na wniosek Muzeum Regionalnego w Kutnie Prof. Piotr Gliński  Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznał zbiorową nagrodę okolicznościową dla rzeźbiarzy Andrzeja Wojtczaka, Tadeusza Kacalaka i Antoniego Kamińskiego – współzałożycieli rzeźby kutnowskiej.
więcej

Korzystaj z Legimi w Łódzkiem

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi wspólnie z bibliotekami publicznymi województwa łódzkiego wykupiła dla czytelników dostęp do 75.000 e-booków i audiobooków na platformie Legimi! Jak skorzystać?
więcej

Szlakiem przydrożnych kapliczek

Turystyka rowerowa to ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach wraz z Strefą Rowerową Brzeziny proponuje podróż wokół Brzezin szlakiem kapliczek i krzyży przydrożnych w ramach akcji „Poznajemy nasze okolice wspólnie”.
więcej

Kiermasz Sztuki Ludowej i Rękodzieła - fotorelacja

Blisko sześćdziesięciu twórców z najważniejszych regionów etnograficznych województwa łódzkiego pojawiło się 13 czerwca w Łódzkim Domu Kultury na Kiermaszu Sztuki Ludowej i Rękodzieła.
więcej

Spacer Łódź nieoczywista – relacja

Wczoraj (15 czerwca 2021) odbył się spacer Łódź nieoczywista, który prowadził Radek Redman Stępień – pasjonat Łodzi, założyciel strony  Urban Explorer Łódź na Facebook. 
więcej

Nowe miejsce na kulturalnej mapie Łodzi i regionu

11 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie Pasażu Kultury Województwa Łódzkiego przy Łódzkim Domu Kultury – przestrzeni dla wystaw, spotkań i koncertów, a przede wszystkim miejsca lokalizacji dużej naściennej kompozycji ceramicznej prof. Andrzeja M. Bartczaka „Most. Porcelanowa biblioteka”. Otwarciu Pasażu Województwa Łódzkiego towarzyszył występ kwartetu smyczkowego Auditus i koncert Jazz Electric Passage.
więcej

Finlandia - spotkanie z Małgorzatą Sidz: relacja

Kilkanaście dni temu pisaliśmy Państwu o mającym się odbyć spotkaniu z Małgorzatą Sidz – autorką książki „Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii". Dziś prezentujemy relację z tego wydarzenia, nadesłaną nam przez Organizatora – Powiatową Bibliotekę Publiczną w Sieradzu.
więcej

Wanda Majtyka laureatką Nagrody Kolberga

W tegorocznej, 46 edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, laureatką z województwa łódzkiego w kategorii dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego została Wanda Majtyka (Popowice, Ziemia Wieluńska) – śpiewaczka solistka, autorka scenariuszy, reżyserka i aktorka widowisk teatru wiejskiego, instruktorka zespołów w Ożarowie, wykonawczyni ozdób z papieru i rekwizytów obrzędowych.
więcej

Złakowskie Boże Ciało – fotorelacja

3 czerwca w mini skansenie w Złakowie Kościelnym w ramach obchodów Bożego Ciała odbyła się „Pograjka wiejska”. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
więcej

Smaki dziedzictwa według Roberta Makłowicza

„Smaki dziedzictwa” to hasło tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. A jakie smaki dziedzictwa bliskie są sercu Roberta Makłowicza, niewątpliwego znawcy kulinariów oraz związanych z nimi obyczajów i tradycji? Odpowiedź znajdziecie w podcaście z cyklu „ Kółko kulturowe”, do którego posłuchania zaprasza Narodowy Instytut Dziedzictwa.
więcej