Warsztaty „Zagraj w Lema”

W piątek 3 września odbyły się pierwsze warsztaty dla bibliotekarzy w ramach projektu „Zagraj w Lema” (pod patronatem RegionuKultury).
więcej

Dożynki i Piknik Rodzinny w Smardzewicach

29 sierpnia w gminie Tomaszów Mazowiecki w Sanktuarium pw. Św. Anny w Smardzewicach odbyła się Msza św. dziękczynna w intencji wszystkich rolników. W podziękowaniu za zebrane plony mieszkańcy Twardej, Tresty i Smardzewic przynieśli w darze chleby wypieczone z tegorocznej mąki oraz wieńce dożynkowe, które zostały poświęcone przez ojca proboszcza Mariusza Kapczyńskiego. Po mszy świętej na terenie parku przykościelnego odbył się Piknik Rodzinny Parafialno-Gminny.
więcej

Sukces muzyków województwa łódzkiego w Kazimierzu

W dniach 27-29 sierpnia 2021 roku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbył się 55. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Wszyscy nominowani przez Łódzki Dom Kultury przedstawiciele województwa łódzkiego zostali laureatami Festiwalu.
więcej

Trzy lokalizacje, dwa muzea - jeden bilet

Od września Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Muzeum Miasta Łodzi będzie można zwiedzać z jednym biletem wstępu. To propozycja dla wszystkich zainteresowanych ofertą wystawienniczą instytucji, a w szczególności dla turystów, którzy szukając miejsc związanych z historią naszego miasta, chętnie odwiedzają oba muzea.
więcej

Dzika Muzyka w ŁDK

27 sierpnia na scenie Sali Kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury w ramach cyklu "Miasto Gra Wieś" zagrała kapela Napięcie! Zachęcamy do obejrzenia kilku zdjęć z koncertu.
więcej

Festiwal Płytki Ceramicznej – Opoczno 2021

21 sierpnia w Opocznie odbył się II Festiwal Płytki Ceramicznej, który jednocześnie był finałem profilaktycznych wakacji w Gminie Opoczno. Tego dnia dla mieszkańców przewidziano wiele atrakcyjnych wydarzeń, które odbyły się na terenie Miejskiego Domu Kultury, a także nad zalewem opoczyńskim.
więcej

Odszedł Stanisław Szymczyk – wybitny rzeźbiarz ludowy

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci uznanego rzeźbiarza łęczyckiego, Stanisława Szymczyka. Był artystą o ogromnym dorobku rzeźbiarskim, z przeszło czterdziestoletnim stażem. Jego działania w obszarze sztuki łączyły w sobie młodzieńczą wrażliwość na piękno i dojrzałość osiągniętą doświadczeniem – w rezultacie powstawały oryginalne interpretacje artystyczne.
więcej

Nagrody im. Oskara Kolberga wręczone

Tegoroczna uroczysta Gala wręczenia Nagród im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” odbyła się 1 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród laureatów 46 edycji Nagrody, znalazła się także reprezentantka naszego województwa, Wanda Majtyka – śpiewaczka solistka, autorka scenariuszy, reżyserka i aktorka widowisk teatru wiejskiego, instruktorka zespołów w Ożarowie, wykonawczyni ozdób z papieru i rekwizytów obrzędowych.
więcej

O historycznym wyczynie polskich kajakarzy

Od 12 maja do 14 czerwca 1981 roku uczestnicy Polskiej Akademickiej Wyprawy Kajakowej CANOANDES’ 79 z Krakowa odkryli, zdobyli i pokazali światu najgłębszy kanion na świecie - Kanion Colca (Peru). O historycznym wyczynie polskich kajakarzy z roku 1981, ich późniejszych wyprawach dowiecie się więcej z wystawy online "40–ta rocznica jednego z największych polskich odkryć geograficznych XX wieku!".
więcej

"Pomoc domowa radzi" - ostatni odcinek!

Od czwartku 24 czerwca na kanale YouTube Teatru Powszechnego w Łodzi dostępny będzie ostatni odcinek serialu „Pomoc domowa radzi”. To finał drugiego sezonu i podsumowanie ponad 45 odcinków, w których uwielbiana przez widzów kultowa pomoc domowa Nadia przeprowadzała nas przez czas pandemii. Finałowy odcinek to zarówno retrospekcja i wspomnienia, jak i wyznaczenie nowych dróg bohaterom. 
więcej

10 LAT PARKU RZEŹBY W PABIANICACH

W czerwcu tego roku minęło dokładnie 10 lat od odsłonięcia pierwszej rzeźby w Europejskim Parku Rzeźby A&A w Pabianicach. Z tej okazji Dyrektor Europejskiego Parku Rzeźby A&A Pani Dorota Tomaszewska wraca pamięcią do początków powstania parku, podsumowuje dotychczasową działalność oraz sprawdza co działo się przez ostatnie lata u artystów, którzy współtworzyli park. Zachęcamy do przeczytania artykułu.
więcej

Rzeźba Kutnowska uhonorowana nagrodą Ministra Kultury

Na wniosek Muzeum Regionalnego w Kutnie Prof. Piotr Gliński  Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznał zbiorową nagrodę okolicznościową dla rzeźbiarzy Andrzeja Wojtczaka, Tadeusza Kacalaka i Antoniego Kamińskiego – współzałożycieli rzeźby kutnowskiej.
więcej