Starodruki w bibliotecznych zbiorach

Starodruki kojarzą z dużymi, ciężkimi księgami, takimi jak np. „Psalterium Romanum…”. Ten XVII-wieczny kodeks (1686 r.) ma  wymiary 53 x 35,5 cm, a dzięki oprawie z desek pokrytych skórą i mosiężnym narożnikom waży 11 kg!
więcej

Sieradzki folklor muzyczny już w sprzedaży!

Łódzki Dom Kultury wydał publikację pt. „Sieradzki folklor muzyczny” obejmującą transkrypcje pieśni i melodii instrumentalnych z regionu sieradzkiego. Już teraz jest dostępna w sprzdaży!
więcej
od 11 LUTEGO 2021

Centralne Muzeum Włókiennictwa znów otwarte!

Trzy wystawy czasowe, długo wyczekiwana wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej, warsztaty dla dzieci i dorosłych, oprowadzania kuratorskie i zwiedzanie z edukatorem – takie atrakcje czekają na zwiedzających w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi już od 11 lutego.
więcej
11 LUTEGO 2020

Literackie podsumowanie roku 2020

Jak w nowej, pandemicznej rzeczywistości poradziła sobie literatura? Co czytaliśmy najchętniej? Jak w nowej sytuacji odnaleźli się wydawcy? Jak się mają festiwale literackie? O książkowych olśnieniach, wydarzeniach i klapach w minionym roku porozmawiają: Paulina Małochleb, Michał Nogaś i Justyna Sobolewska.
więcej

Konkurs na dofinansowanie projektów teatralnych rozstrzygnięty!

Do ogłoszonego przez Związek Cyfrowa Polska i YouTube konkursu grantowego dla teatrów zgłosiło się ponad 70 podmiotów realizujących działalność teatralną, w tym teatry, miejskie ośrodki kultury, fundacje i stowarzyszenia z całej Polski. Wśród nich znalazło się 8 laureatów!
więcej

Zajęcia malarstwa z elementami arte terapii

Muzeum Historyczne Skierniewic i pani Anna Lewandowska zapraszają do udziału w zajęciach malarskich z elementami arte terapii. Na warsztaty mogą się zapisać zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli, a terminy spotkań ustalane są indywidualnie z prowadzącą.
więcej

Mała książka - wielki człowiek

Od września 2020 ruszyła nowa edycja projektu Mała książka - wielki człowiek, której pomysłodawcą i organizatorem jest Instytut Książki. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi po raz kolejny bierze udział w tegorocznej edycji!
więcej

„Kolażysz to?” – wystawa

„Kolażysz to?” to wystawa prac Magdaleny Rzeźniczak i Katarzyny Kaczyńskiej, którą oglądać będzie można od dziś (27 stycznia) w zewnętrznych witrynach wokół Ratusza w Zduńskiej Woli. Prace powstały ze starych gazet, katalogów, okładek książek, materiałów – z nich również może powstać interesująca sztuka.
więcej

Jak znaleźć fundusze na działania w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa?

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza organizatorów Europejskich Dni Dziedzictwa na webinary ściśle związane z organizacją wydarzeń w ramach EDD. Z materiałów video dowiemy się gdzie szukać finansowania na działania, a także jak komunikować się z mediami i jak przygotować materiały dla dziennikarzy.
więcej
19 LUTEGO 2021

Najlepszy poetycki debiut książkowy 2020

Kutnowski Dom Kultury ogłosił XVII Ogólnopolski Konkurs Literacki na najlepszy poetycki debiut książkowy 2020. Na autorów czekają nagrody finansowe. Zgłoszenia do 19 lutego.
więcej

Wizerunki Chrystusa w Radomsku

Wystawa “NIE TYLKO FRASOBLIWY… WIZERUNKI CHRYSTUSA WE WSPÓŁCZESNEJ SZTUCE LUDOWEJ WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO” zawitała do Radomska. Zgromadzone na ekspozycji dzieła: rzeźby, obrazy i wycinanki obejmują okres od lat osiemdziesiątych XX w. po ostatnie miesiące 2019 r. Wystawę można obejrzeć online!
więcej

Digitalizacja „Lodzer Volkszeitung”

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zakończyła realizowany w 2020 roku projekt „Digitalizacja czasopisma „Lodzer Volkszeitung” i doposażenie pracowni digitalizacji WBP w Łodzi”.
więcej